İNCİR BELBENİ (Ezmesi) (29512889999)

İndirim Oranı : %18 İndirim
Fiyat : ₺20,00  + KDV
İndirimli : ₺16,50  + KDV
KDV Dahil : ₺17,82

Şenköylüler İncir Belbeni

Hatay mutfağının kışlık çerezliklerinden olan ve yaz mevsiminde olgunlaşan yöremiz incirlerinden yapılan kışlık incir ezmesi yani "belben" sizin için Şenköylüler kalitesi ile üretildi. Özel VAKUMLU Ambalajında ve yöremizin özel incir türlerinden olan "kefli",  "abdul kefi", "zemheri", "sarı lop", "bardakçı", "horasan", "Sultan selim" türlerine ait incirlerinden üretilen Şenköylüler Belben'i mutkala denemelisiniz.

İncir Bebeni (Özel Ezme) Nasıl Üretilir?

Hatay mutfağının kışlık tatlı atıştırmalıklarından olan ve yaz mevsiminde olgunlaşan yöremiz incirlerinden yapılan kışlık incir ezmesi yani "belben" sizin için Şenköylüler kalitesi ile üretildi. Özel VAKUMLU Ambalajında ve yöremizin özel incir türlerinden olan "kefli",  "abdul kefi", "zemheri", "sarı lop", "bardakçı", "horasan", "Sultan selim" türlerine ait incirlerinden üretilen Şenköylüler Belben'i mutkala denemelisiniz.

Taze incirlere bal arısı konmaya başladığında yeşil incirin olgunlaştığını anlarız. Ağızları ballı mühürlü olan incirler toplanır ve kabukları soyulur. Ezilerek kazana atılır pişirmek için mutlaka incir odunu kullanılır (incir odunu incir ateşinde tütmez külü uçmaz ). Macun kıvamına gelene kadar pişirilir.

Deve gözü tabir etimiz kabarcık patlamaları oluştuğunda yeter miktarda un ve susam eklenip ocaktan alınır. Köylerde genellikle boş sedir üzerine serilen hasır temiz bir bezle örtülür ve bel ben sıcak sıcak bu beze serilir ve cibinlikle örtülerek gölgede Altan ve üsten hava alması sağlanarak kurutulur.

Yöremizde incir; "kurutmalık", "yeşil", "kuru incir reçeli" ve nihayetinde "incir belbeni" olarak tüketilir. Kış aylarının vazgeçilmez atıştırmalıklarından olan Şenköylüler Belbeni; menengiç, ceviz içi,  bademe sarılarak tahinle birlikte tüketilir.