ŞENKÖYLÜLER KAHVALTILIK SÜRK PEYNİRİ (ZEYTİNYAĞLI KAVANOZ) - 320 GR
ŞENKÖYLÜLER KAHVALTILIK SÜRK PEYNİRİ (ZEYTİNYAĞLI KAVANOZ) - 320 GR
KAHVALTILIK ZEYTİNYAGLI SÜRK PEYNİRİ  - 540 GR brut

KAHVALTILIK ZEYTİNYAGLI SÜRK PEYNİRİ - 540 GR brut (295669)

İndirim Oranı : %17 İndirim
Fiyat : ₺30,00  + KDV
İndirimli : ₺25,00  + KDV
KDV Dahil : ₺27,00

Şenköylüler Kahvaltılık Sürk Peyniri taze çökelekten yapılır. Taze çökelek içerisine kekik (zahter), şumra, kimyon, kırmızı pul biber ve az miktarda acı ya da tatlı biber salçası koyularak hamur haline getirilerek yoğurulur. Kahvaltı sofralarında üzerine zeytinyağı dökülerek yenebileceği gibi, yaz aylarında taze domates, soğan, taze biberle yapılan özel bir salatası vardır ki bu salata yöremizde sürk salatası olarak isimlendirilir.( ZEYTİNYAGLI SÜRK )

İçindekiler: Taze Çökelek, Zahter, Şumra, Tarçın, Pul Biber, Biber Salçası, Kimyon, Zeytinyağı ve Tuz. 

Ağırlık:

 

Taze çökelek içerisine kekik(zahter), şumra, kimyon, kırmızı pul biber ve az miktarda acı ya da tatlı biber salçası koyularak hamur haline getirilerek yoğurulur. Kırmızı bir hal alan çökelek hamuru mandalina büyüklüğünde parçalar koparılarak avuç içerisinde çevrile çevrile çökelek topları yapılır. Kamış, kargı ile örülmüş olan kuş kafesi şeklindeki özel kafesinin zeminine temiz bir bez serilir ve çökelek topları bu kafese koyularak yüksek bir yere asılır ve günde bir defa çevrilerek üç dört gün iyice kuruması beklenir.  

Küflü sürk çökeleği elde edilecekse büyükçe bir cam kavanoza (katremis) koyulup ağzı sıkıca kapatılır ve bir ya da iki ay gibi bir sürede küflenmesi sağlanır. Küfü temizlenerek kahvaltı sofraların daki yerini alır. Eğer küflenmeden tüketilecekse kafeste kurutulan sürk çökelekleri streç filmlere sarılarak buzdolabında saklanabilir.  Kahvaltı sofralarında üzerine zeytinyağı dökülerek yenebileceği gibi, yaz aylarında taze domates, soğan, taze biberle yapılan özel bir salatası vardır ki bu salata yöremizde sürk salatası olarak isimlendirilir.

 


 

 

 

 

 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.