ANTAKYA CİN NARI EKŞİSİ - 250 ML (295683)

5,00
İndirim Oranı : %9 İndirim
Fiyat : ₺23,00  + KDV
İndirimli : ₺21,00  + KDV
KDV Dahil : ₺22,68
{{'UrunDetay_TahminiTeslimSuresi' | translate}} : {{UrunDetayModel.product.tahminiTeslimSuresi}} {{'Global_Gun' | translate}}

ŞENKÖYLÜLER CİN NARI EKŞİSİ - ANTAKYADAN

Deli nar diye tabi edilen cin narı yabani bir nardır. Narlar tanelenir ve suyu sıkılarak çıkan su kaynatılır. Oldukça keskin bir ekşi tadı olan Şenköylüler Cin Narı Ekşisi 22 kg nardan elde edilir.

Telefonla Sipariş

ADET

Artır Azalt
Tavsiye Et

İçindekiler: Deli nar (Cin Narı) suyu.

Brüt Ağırlık: 250 ML

Net Ağırlık: 660 GR

 

Şenköylüler Cin Narı Ekşisi 

Tanesinden yaprağına, kabuğundan çekirdeğine kadar her yönüyle binbir şifa kaynağı ve meyvelerin baştacı olan NAR'dan bahsedeceğim sizlere. Fakat yazımızın konusu manav tezgahlarında, market raflarında gördüğünüz ve endüstriyel zirai bahçelerde üretilen koca koca narlar değil, "Cin Narı" yani narların küçük ve bodur atası.

Hatay'ı çepeçevre saran Amanos Dağlarının endemik bitki türlerinden biri olan ve zengin bitki örtüsüne sahip Doğu Akdeniz Havzasının hakim olduğu bölgelerde kendiliğinden yetişen, bazen dere kenarlarında, bazen ormanlık-makilik alanlarda ve çoğu zaman da bahçe kenarlarında görebildiğimiz "Deli Nar" yani "Cin Narı".

Lisanslı, aşılı fidanlar gibi ekilen ya da dikimi yapılan bir bitki çeşidi değil Cin Narı. Hicaz narı, katırbaş, keben, deve dişi, delibekirli adıyla yöremizde bilinen diğer ıslah edilmiş nar çeşitlerinden çok farklı,her türlü olumsuz iklim şartlarına dayanıklı, su istemeyen, gübreleme, budama vb. beklentileri olmayan bir orman sakini cin narı.

Saatlerce sürer nar ekşisini kaynatmak, bir elde kernep tası savrula savrula kaynatılır. Elbet kazanın üstünde biriken köpüğüde sık sık alınır bir kevgirle. Eğer bu köpük alınmazsa nar ekşisi acı çalar sonra rengi yeşile döner ve tüm emekte zayi olur. Yılların verdiği birikim ve ustalıkla hah şimdi oldu dediği zamana kadar kaynatır ve koyu kahve renginede su gibi akışkan bu nar ekşisi ocaktan alınır ve soğuyana kadar svrulmaya devam edilir. Tamamen soğuduktan sonra kaplarına doldurulur.

Damak çatlatan bir lezzeti vardır sonra. Hele sıcak yaz aylarında yaptığı buz gibi nar şerbeti ya da acele turşu dediği haşlanmış taze fasulye, patlıcan ve kabağın üzerine döktüğü kuru nane ve cin narı ekşisi karışımı ile yaptığı bu turşu nasıl iştah açar ancak yiyenler bilir.

Peki ya nar ekşisi? İçinde narın tanesi bile olmayan nar soslarını nar ekşisi diye tüm marketlerde, mağazalarda, pazar tezgahlarında yakışıklı şişelerde satılanlarla, Şenköylüler Cin Narı Ekşisini aynı kefeye koymayın sakın.