ŞENKÖYLÜLER PATLICAN REÇELİ % 65 MEYVE - 600 GR BRÜT (295645)

PATLICAN REÇELİ (CEVİZLİ)

Kasım ayında tam olgunlaşmamış ve güz soğuğunu yemiş olan minik bebek patlıcanlar alınır ve sapı ayıklanır. Kireç kaymağında bekletilir ve yıkanır. Şekere yatırılır. Şeker ona o şekere doyduğunda karanfille birlikte pişirilir.

 

 

 

 

İçindekiler: Minik Patlıcan, Toz Şeker, Limon Suyu.

Brüt Ağırlık:  600 GR

Net Ağırlık: 410 GR 

 

 

 

ŞENKÖYLÜLER PATLICAN REÇELİNİN YAPILIŞI

Sonbahar ile birlikte bostanlardaki tüm sebzeler yaprak döktü tohumlukları toplanır ve yeni yılın baharında tekrar ekimi yapılmak üzere tohumları bir güzel saklanır. Patlıcanda bunlara dahil fakat bir farkla. Yapraklarını döken patlıcanlar halen çiçek açıp meyvesini vermeye devam eder. Bu patlıcanlar yazın tezgahlarda gördüğünüz büyüklükte değil maalesef, küçücük bebek patlıcanlar, minik ve sevimliler yani. Burada anlatacağımız patlıcan reçeli de işte bu patlıcanlardan yapılıyor.

 

 

Adına bakarak tadı hakkında ön yargılı karar vermemek gereken bir lezzet rayihası. Tabi yerken patlıcan olduğunu düşünmediğiniz de farklı bir deneyim yaşatıyor insana.

 

 

O patlıcan ki, zengininden fakirine hep ağır sofraların etli tuzlu yemeklerinin baş aktörü olmuş, ıspanak ile birlikte anıldığında çocukların "az koy anne, yiyemem ben onu" gibi dışlayıcı cümlelerine maruz kalmış bu mutfakların bereketli sebzesi günün birinde bugün ne yapsak diye düşünen bir ileri görüşlü mutfak insanı tarafından alınmış, şekere boğulmuş. Şeker ona, o şekere doymuş.

 

 

İşte o günden beri artık lezzet avcılarının ve dahi sofraların da yenilik arayan mutfak dostlarının aradığı ikram tatlısı oluvermiş.

 

 

 

Yapımı için mevsim sonu tarlada bırakılmış patlıcanların güz soğuğunu yemesi beklenir. Kasım ayı bu iş için en uygun zaman. Minik, sevimli bebek patlıcanları seçmek gerekir. Sonrası gerçek bir ustalık isteyen bu reçelin patlıcanları özenle seçilip tek tek soyuluyor, sapları kesilip ayıklanıyor.

Sonrasında kireç kaymağında bir müddet bekliyor ve iyice yıkanıyor. Yıkama işlemi 4-5 su değiştirerek yapılıyor. Sonra şekere yatırılıp bir gün bekledikten sonra (şeker suya kesecek) kazanda yaklaşık 3 saat pişiriliyor. Son olarak kuru ceviz içine güzelce yerleştirilip tek tek cam kavanozlara diziliyor. Bu işlemi takiben şerbeti yeter miktarda üzerine dolduruluyor. Şerbetin sıcak olması çok önemli.

 

 
Ve kavanozunun kapağı sıkıca kapatılıp tezgaha ters şekilde yani kapak aşağı gelecek şekilde koyuluyor. Bir gece de bu şekilde bekledikten sonra silinip etiketleniyor. Emniyet bandı da takılan patlıcan reçeli kavanozları tezgahtaki yerini almak için yola çıkıyor.  Hatice Annemiz bu yıl da bizi bu lezzetten mahrum bırakmadı. Şenköylüler'in mutfağında sizler için hazırladı. 

Yiyenlere afiyet olsun.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
Benzer Ürünler