ATTÜN (GÜN KURUSU SELE SİYAH) ZEYTİN - 1000 GR (29561404)

İndirim Oranı : %14 İndirim

Şenköylüler Attün Zeytini için olgunlaşmış Halhalı ve Karamani tipi siyah zeytinler tuzlanır ve seleye bir kat zeytin, bir kat tuz şeklinde basılır, üzerine ağırlık koyulur. Acı suyunu bırakan zeytin daha sonra tuzundan arındırılır ve yağlanarak paketlenir.


Hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmadan üretilen Şenköylüler Attün Zeytini geleneksel zeytin türünün yöremizde tercih edilen en önemli türüdür. 

 

 

İçindekiler:  Halhalı Cinsi Siyah Zeytin, Tuz, Zeytinyağı.

Brüt Ağırlık: 1000 GR (Dökme Üründür)

Net (Kuru) Ağırlık: 1000 GR

Kalibre: 380-440

 

ŞENKÖYLÜLER ATTÜN NASIL ÜRETİLİR?

Karamani zeytini siyahlaşıp yağlanınca dalından tek tek elle sağılır. Yıkamadan zeytin tanelerinin üzeri tek tek çatalla delinir. Sonra 10 kg zeytine, 5 kg tuz eklenerek özel çuvallara konur. Ağzı kapatılır. Çuvalın üzerine genişçe bir say taşı konur (Say: geniş, yassı ve ağır Şenköy taşı).

Yaklaşık bir ay bu şekilde serin bir yerde zeytinlerin olgunlaşması beklenir. Zeytinler üzeri kırış kırış ve parlak olduğu anda işlem tamamdır. Bundan sonra zeytinler bol suyla iyice yıkanır, tuzundan arındırılır.

Daha sonra geniş bir kapta zeytinyağıyla iyice zeytlenir (yağlanır). Kavanozlara, katremislere konur. Eskiden içi sırlı carralar vardı; içi dışı sırlı olan, koyu yeşil küpler. İki ya da dört kulplu olurdu bu carralar, işte bu carralarda saklanır attün.

Ağzının tadını bilenler bu lezzetten vazgeçemez. Antakya uzun çarşıda Attün diye satılanların çoğu ise maalesef sele zeytinidir.