YEŞİL CEVİZ REÇELİ
 YEŞİL CEVİZ REÇELİ
 YEŞİL CEVİZ REÇELİ
 YEŞİL CEVİZ REÇELİ
ŞENKÖYLÜLER ANTAKYA CEVİZ REÇELİ - 650 GR BRÜT
 YEŞİL CEVİZ REÇELİ
 YEŞİL CEVİZ REÇELİ
 YEŞİL CEVİZ REÇELİ
 YEŞİL CEVİZ REÇELİ
 YEŞİL CEVİZ REÇELİ

YEŞİL CEVİZ REÇELİ (29516432)

Fiyat : ₺155,00  + KDV
KDV Dahil : ₺156,55

Şenköylüler Antakya Ceviz Reçeli: Yeşil Cevizin En Tatlı Hali...

Mayıs ayının ilk haftası daha olgunlaşmamış olan firik cevizler yeşil olarak toplanır. Cevizler maharetli ellerde Antakya'nın meşhur Şenköylüler Ceviz Reçeline dönüşür. Yıllardır tüm abonelerimizin en çok beğendiği, katkı maddesi ve koruyucu içermeyen bu kadim reçeli mutlaka denemenizde yarar var. 

 

 

 

İçindekiler: Yeşil Ceviz, Toz Şeker, Limon Suyu ve Karanfil.

Brüt Ağırlık: 650 GR

Net Ağırlık: 450 GR

Not: Oval veya Köşeli Cam Kavanozlarda Gönderim Yapılmaktadır

 

Mayıs ayının ilk haftası daha olgunlaşmamış olan firik cevizler yeşil olarak toplanır. Cevizin sertliği salatalık kıvamında içine çatalın rahatça girebileceği tazelikte olmalıdır. Önce cevizler maharetli ellerde çabucak kabuklarından keskin bir bıçak yardımıyla soyulur. Daha sonra çizilir ve defalarca suyu değiştirilir. Bu işlem bir çok aktarma kazanı kullanılarak yapılır.  

 

Sıra acı suyu çıkan cevizlerin şişlenmesine gelmiştir. İçine şerbetin daha iyi işlemesi için yapılan bu işlem cevizi kenarlarından çentik şeklinde keserek yapılır. Kireç kaymağına koyulan cevizler buradan alındıktan sonra iyice yıkanır ve haşlanır. Haşlamada ki amaç cevizin içindeki son acı suyu da almaktır. Haşlama suyundan sonra son bir kez daha yıkanır, suyu süzülür ve Şenköylüler ceviz reçelinin yapılacağı kazana koyularak üzerine şekeri dökülür. Şeker ve ceviz bu şekilde uzun bir süre bekler. Şeker suya kestikten sonra karanfilleri atılarak yavaş ateşte uzun süre pişirilir.  
Cevizler piştikten sonra kazanın altı söndürülür kapağı açık olarak üç yada dört gün bu şekilde kazanında soğumaya bırakılır. Soğuma işleminden sonra Şenköylüler Ceviz Reçeli kavanozlara doldurulur.

Afiyet olsun.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR